Krmítko
Koupit můžete krmítka dřevěná a plastová. Ideální je krmítko se stříškou, aby do něj nepršelo a nesněžilo. Pro děti se hodí krmítko k sestavení a třeba to naše je i s ilustrovaným návodem, k pořízení je zde.
Důležitá je pravidelná kontrola a čištění krmítka od trusu a slupek. Umístění je ideální 1,5 metru nad zemí, na závětrném a nerušeném místě.
Potrava pro ptáky
Názorů na to, kdy ptáky krmit, je více. Česká společnost ornitologická radí krmit ptáky od listopadu do března. Podrobnější informace najdete na jejich webu. Zahraniční ornitologové radí krmit celoročně z důvodu ubývání vhodné potravy v krajině, a také je důležité přikrmovat při hnízdění. Knížka, která o tomto tématu zajímavě pojednává, je Krmíme ptáky – ale správně od nakladatelství Kazda. Doporučuji si ji přečíst. Přikrmování v podzimních a zimních měsících je opravdu nutné, ale i v teplých měsících se přilepšení ptákům hodí.
Do krmítka je vhodné dávat slunečnici, oves, proso, pšenici, semena máku, řepky, prosa, lnu, pšenice nebo rozdrcené ovesné vločky, vlašské ořechy, jeřabiny a jablka.
Můžete ptákům nabídnout také lojové koule. Kupované určitě vyndejte z plastové síťky, která může ptákům ublížit, a nejlépe si vyrobte svoje domácí – návod na výrobu jsem psala v minulém článku.